ספרי עליית הגג | כנופיות ריו - מישה גְלֶניקטלוג הספרים
כותרים
מחברים
אבולוציה
אכסדרה
אנשים
ביוגרפיות
ביולוגיה
בריאות
ג'רונימו סטילטון
הארי פוטר
היסטוריה
יהדות
ילדים
כלכלה
מדע
מחזות
מנורת קריאה
מקור
מתח
מתמטיקה
נגד הרוח
נוער
ספורט
ספרות יפה
עיון
פוליטיקה
פילוסופיה
פילוסופיה ומדע
פיסיקה
פסיכולוגיה
צבא
קלסיקה
שואה
שירה
תורת המשחקים
תיבת פנדורין
תרגום
מועדון ספרי עליית הגג

הצטרפו לרשימת הדיוור של מועדון ספרי עליית הגג וקבלו עדכונים במייל

"היה משהו נמרץ, קדחתני כמעט, באופן שבו חזר סטרייק לשרבט את רשימותיו, ויד שמאל שלו עוד תחבה אוכל לפיו. מחשבות קלחו בשטף, בעוצמת שכנוע, כשרשם את השאלות שרצה תשובה עליהן..."

תולעת משי
חשוב לנו לדעת
facebook icon שלח חוות דעת
קטלוג
כנופיות ריו
כנופיות ריו

תעודת זהות

תרגום מאנגלית: דפנה לוי
עיצוב עטיפה: The Exprert Collective
דאנאקוד:3625405
תאריך הוצאה: 2018 / 7
פורמט: 13.5x21 ס"מ
כריכה: רכה
מספר עמודים: 350
מחיר: 98 ש"ח

כנופיות ריו

מישה גְלֶני

פושעים, פוליטיקאים והמלחמה על ברזיל

אנטוניו פרנסיסקו בּוֹנְפים לוֹפֶּס היה האיש המבוקש ביותר בריו דה ז'ניירו, אם לא בברזיל כולה. כולם הכירו אותו כנֶם דָה רוֹסיניָה - נֶם מרוֹסיניָה.  אנטוניו היה בחור נורמטיבי שחי עם אשתו ובתו בפבלה הגדולה של ריו ועבד כמחלק עיתונים. בגיל 10 חודשים חלתה בתו במחלה נדירה וכדי לעמוד בתשלומי התרופות אנטוניו ביקש הלוואה ממי שעמד באותה תקופה בראש הפבלה. הלוואה שאותה היה צריך להחזיר בעבודה בארגון שניהל את הפבלה, שנמצאת בין שלוש שכונות אמידות של ריו.

אנטוניו הוא בחור פיקח וחכם שהצליח בעבודתו ודי מהר עלה במעלה הפירמידה עד שהגיע לתפקיד הבכיר ביותר- הדון של רוסיניה (דון במקור מהשפה הפורטוגזית). על אף שעמד בראש ארגון פשע שאחראי על למעלה מ 60% מעסקאות הסמים בריו, אנטוניו סלד מאלימות ולצד עסקי הסמים שמכניסים הון עתק לפבלה ולכן שומרים את המשטרה מחוצה לה, הוא דאג לרווחתם של  100,000 תושבי הפבלה ושיעורי האלימות ירדו משמעותית. למרות שהוא לא נבחר על ידי תושבי הפבלה הם תמכו בו. לצידו היו 120 צעירים חמושים בכבדות ששמרו על הסדר מבפנים והשוטרים של ריו שמרו עליו מבחוץ בהעלמת עין והרחקת המתחרים. גם השלטונות ידעו שהנוכחות שלו מביאה שקט לאזור, בתחומים מסויימים...

 

סקרנותו של מישה גלני, מומחה לפשע בינלאומי התעוררה כששמע על מעצרו המתוקשר של נֶם. הוא קרא ראיונות עם נֶם לפני שהוא פנה אליו וראה שאף אחד לא שאל אותו על הילדות שלו. גלני החליט לפנות אליו דרך הנתיב הזה – מי אתה? ולא מה התפקיד שלך. נֶם הסכים וסיפר על ילדות עם הורים אלכוהוליסטיים שחשפה אותו לכמה דברים מכוערים במיוחד, דבר שהשפיע על המשך חייו. גלני החליט להתנסות בחיים בפבלה כדי להבין על מה בדיוק הוא כותב: להריח את הריחות, לשמוע את הקולות ולראות את המראות. הוא גר ברוסיניה מספר חודשים ומספר על תנאים בלתי נסבלים: מזג אויר טרופי של סופות גשמים קשות, רעש בלתי פוסק ("לא היה לי לילה אחד של שקט - או יריות, או מסיבות או כלבים נובחים ללא הרף"). הוא שואל את התושבים לגבי הביטחון האישי שלו ואלה עונים לו ש"כאן הכי בטוח כי כל הגנבים חיים כאן ואין מה לגנוב. כל עוד רואים שאתה בסדר, הכל יהיה בסדר". היא גילה בפבלות חברה מגונת ומרתקת וגם הבין שנֶם הוא לא סתם ראש ארגון פשיעה – יש לאישיות שלו צדדים חיוביים ומסקרנים. יש מי שמשווה אותו לטוני סופרנו כי הוא לא רצח אנשים בכמויות כמו קודמיו ולזוקפים לזכותו את הירידה המשמעותית במספר הרציחות בפבלה ואת תחושת הביטחון של מי שחיים בה. אז יש הרואים בו רובין הוד אבל יש שחושבים שהוא האיש הנורא במדינה.  על דבר אחד אי-אפשר להווכח: כשנֶם נעצר מספר מקרי השוד, האונס, הביזה והאלימות גדלו. מעצרו שינה גם את היחסים בין המשטרה לתושבים.

 

המעצר של נֶם היה מרתק לא פחות מחייו, כולם רצו לקבל קרדיט על המעצר שלו. כשהוא  שוכב בבגאז' סגור של רכב, שלושת גופי המשטרה בברזיל – האזרחית, הצבאית והפדרלית- מכוונים זה אל זה כלי נשק כדי לעצור אחד את השני מלתפוס אותו ראשונים. המהומה שהתפתחה נמשכה כל כך הרבה זמן שצוותי תקשורת הספיקו להגיע למקום ולצלם את יציאתו מתא המטען והמעצר שלו. 

 

מישה גלני מספר במקביל כיצד השלטונות בברזיל והמשטרה בפרט נתנו יד להתפתחות הפבלות ושיכוני העוני והרחיבו את הקיטוב בינם לבין התושבים האחרים של העיר. גלני הגיע לרוסיניה כתייר סקרן אחרי כמה שנים אחרי שנֶם עמד בראשה בגלל השם הטוב שיצא לפבלה, לעומת פבלות אלימות אחרות בברזיל. נֶם הצליח להוריד את רמת האלימות גם כלפי זרים. הכסף הגדול שהתגלגל בפבלה דרש כישורי ניהול מיוחדים.

 

סיפורו של נֶם, ושל רוסיניה, הוא במידה רבה סיפורה של ברזיל המודרנית. סיפור שמעורבים בו המוני כפריים שהגיעו לערים בחיפוש אחר חיים, סיפור ההזנחה הפושעת של השכונות שלהם, השחיתות, הפוליטיקה, הסמים, האלימות והתקווה.

 

מישה גלני יודע מה זה פשע – הוא חוקר אותו בשטח כבר הרבה שנים ונחשב למומחה לענייני פשע בארצות הבלקן. ספרו "מקמאפיה" העוסק בפשעים בינלאומיים הופק לסדרה של ה BBC וספרו "כנופיות ריו" שרואה אור כעת בעברית יצולם לסרט בבימויו של המועמד לאוסקר מתיו היינמן ("ארץ הקרטל" על מקסיקו ו"עיר הרפאים"). בימים אלה כותב גלני סדרת טלויזיה על חברת אבטחת מידע ישראלית שמגוייסת לטיפול בהתקפה על התשתיות הבריטיות.

 

הכתיבה התיעודית של מישה גלני על הסיפור של נֶם, של ריו ושל ברזיל מרתקת ואינטנסיבית. "כנופיות ריו" מנסה לפענח את האופן שבו פוליטיקה, פשע והטבע האנושי עובדים יחד – איך אדם נורמטיבי נהיה ארכי-פושע?

ביקורות

" שילוב של שובר שורות ועיר האלוהים "


רוברטו סביאנו, מחבר קאמורה

קריאה נוספת

מקמאפיה
מלכוד 22
המשפחה הראשונה
רשת אפלה