ספרי עליית הגג | הנשים של מוצרט - ג’יין גלוברקטלוג הספרים
כותרים
מחברים
אבולוציה
אכסדרה
אנשים
ביוגרפיות
ביולוגיה
בריאות
ג'רונימו סטילטון
הארי פוטר
היסטוריה
יהדות
ילדים
כלכלה
מדע
מחזות
מנורת קריאה
מקור
מתח
מתמטיקה
נגד הרוח
נוער
ספורט
ספרות יפה
עיון
פוליטיקה
פילוסופיה
פילוסופיה ומדע
פיסיקה
פסיכולוגיה
צבא
קלסיקה
שואה
שירה
תורת המשחקים
תיבת פנדורין
תרגום
מועדון ספרי עליית הגג

הצטרפו לרשימת הדיוור של מועדון ספרי עליית הגג וקבלו עדכונים במייל

"המלחמה הזו שכולם מדברים עליה כל כך הרבה ושאת הדיה הוא שומע כרעמי התפוצצויות מרוחקות ושהבזקיה מפלחים את חשכת הלילה מסביבו, היא רק חלום תעתועים שנחלם ברגע זה במוחו, ומיד כשירצה ינפנף אותו מעליו והוא ייעלם לנצח."

ההר
חשוב לנו לדעת
facebook icon שלח חוות דעת
קטלוג
הנשים של מוצרט
הנשים של מוצרט

תעודת זהות

תרגום מאנגלית: אביעד שטיר
עיצוב עטיפה: דוד מוסקוביץ
תאריך הוצאה: 2007 / 5
פורמט: 13.5x21 ס"מ
כריכה: רכה
מספר עמודים: 464
מחיר: 88 ש"ח

הנשים של מוצרט

ג’יין גלובר

משפחתו, חבריו, המוזיקה שלו

במשך כל חייו השפיעו על מוצרט נשים: הן ריתקו אותו, שיעשעו אותו, גירו אותו, פגעו בו, איכזבו אותו ובגדו בו; ובאותה מידה הוא ריתק אותן. אבל יותר מכל מוצרט כיבד נשים ואהב אותן. יש מקום חשוב בחייו לאימו, אחותו, אשתו, אחיותיה, פטרוניותיו, ידידותיו, המאהבות שלו והזמרות שלו. הניסיון שלו עם נשים, הבנתו וכושר ההתבוננות שלו הופיעו באופן מהמם בדמויות הנשים שיצר באופרות שלו. 

ג’יין גלובר, אחת הפרשניות המעולות ביותר של יצירותיו של מוצרט, מצוידת בכל הכלים הנכונים כדי להפיח חיים בנשים מדהימות אלה - גם האמיתיות וגם הבדויות. אנו פוגשים את אימו של מוצרט, מריה אנה; את אחותו האהובה והמסורה נאנרל המוכשרת כמעט כאחיה המבריק, אבל בהיותה אשה נידונה לסבול בבית בעוד אחיה ואביה מבדרים את הסלונים של שועי אירופה. 

אנו פוגשים גם את "המשפחה השנייה" של מוצרט, משפחת וֶבֶּר: קונסטנצה אשתו, שההיסטוריה הכפישה את שמה, ואחיותיה יוזפה, אלויזיה וסופי. אלויזיה ויוזפה היו זמרות מוכשרות להפליא, ומוצרט כתב עבורן כמה מיצירותיו המדהימות ביותר. אלויזיה היתה הראשונה שמוצרט אהב באמת, והדחייה שדחתה אותו לבסוף כמעט שברה את ליבו. קונסטנצה, אף כי היתה זמרת טובה פחות, היתה לו אשה אוהבת וחזקה, ולאחר מותו דאגה ביעילות רבה לשמר את זכרו ואת המוזיקה שלו. 


הנשים של מוצרט הוא הסיפור שלהן. אבל הוא גם סיפורן של הנשים באופרות שלו, שכולן - כמו אימו, אחותו, אשתו וכל מכרותיו - היו כבולות למגבלות ולמוסכמות של המאה השמונה-עשרה. אך מוצרט, בזכות הכתיבה המהוללת שלו, הצליח לזהות ולשחרר את הרגשות של דמויותיו. קונסטנצה בהחטיפה מן ההרמון, איליה ואלטרה באידומנאו, סוזנה והרוזנת בנישואי פיגארו, דונה אנה ודונה אלווירה בדון ג’ובאני, פיורדיליג’י, דורבלה ודספינה בכך עושות כולן, פמינה ומלכת הלילה בחליל הקסם - הספר עוסק בכולן ומעלה אותן על נס. הן הכריחו את הצופים להביט בראי, וגרמו להם להגיע לתובנות חדשות. יחד הן משמשות הוכחה נוספת לגאונותו האמיתית של מוצרט ולהבנתו העמוקה של הטבע האנושי. הנשים של מוצרט הוא ספר עשיר, סוחף וקריא ביותר. הוא שופך אור על מוצרט ועל יצירותיו, ועל הנשים שעוררו בו השראה.

ביקורות

"ג’יין גלובר יצרה ספר שאין לעמוד בפניו... הספר כתוב בסיגנון נהדר וקריא, וצריך להיות על המדף של כל מי שמתעניין במוצרט. ספר מהנה להפליא מכל הבחינות."


דיים ג’אנט בייקר

"כתוב באופן יפהפה."


דיים פליסיטי לוט

קריאה נוספת

אחותי ואני
האמן ומרגריטה
טַלגוֹ
מישל פוקו