ספרי עליית הגג | כלכלה עירומה - צ'ארלס וילןקטלוג הספרים
כותרים
מחברים
אבולוציה
אכסדרה
אנשים
ביוגרפיות
ביולוגיה
בריאות
ג'רונימו סטילטון
הארי פוטר
היסטוריה
יהדות
ילדים
כלכלה
מדע
מחזות
מנורת קריאה
מקור
מתח
מתמטיקה
נגד הרוח
נוער
ספורט
ספרות יפה
עיון
פוליטיקה
פילוסופיה
פילוסופיה ומדע
פיסיקה
פסיכולוגיה
צבא
קלסיקה
שואה
שירה
תורת המשחקים
תיבת פנדורין
תרגום
מועדון ספרי עליית הגג

הצטרפו לרשימת הדיוור של מועדון ספרי עליית הגג וקבלו עדכונים במייל

"בהתחשב במחויבות שלנו לתחום הציבורי, העובדה שבוב ואני העלינו בכלל בדעתנו לעמוד בראש אירגון מסחרי דורשת הסבר. הכל היה בגלל הצלחת הפיילוט של פרויקט הרצפת התולעת..."

החוט המשותף
חשוב לנו לדעת
facebook icon שלח חוות דעת
קטלוג
כלכלה עירומה
כלכלה עירומה

תעודת זהות

תרגום מאנגלית: מיכל אילן
עיצוב עטיפה:
תאריך הוצאה: 2006 / 5
פורמט: 13.5x21 ס"מ
כריכה: רכה
מספר עמודים: 306
מחיר: 88 ש"ח

כלכלה עירומה

צ'ארלס וילן

מפשיטים את מדע הכלכלה

הכלכלה נמצאת בכל פינה: במכולת, בתיבת הדואר, בקופת החיסכון, בתחנת הדלק. מהארטיק שקניתם בגיל חמש ועד למשכנתא שלקחתם בגיל 35. 

"המדע העלוב" – כך כינה את הכלכלה המבקר הסקוטי תומאס קרלייל – מקיף אותנו מכל עבר. עלוב, הם מכנים אותו. אבל כפי שמראה לנו צ’ארלס וילן בכלכלה עירומה, המדע החיוני הזה יכול גם להיות תענוג אמיתי. בהומור ובשפה בהירה וקולחת וילן מפשיט את הכלכלה, כלומר מסיר מעליה את הגרפים, את המשוואות ואת הז’רגון המקצועי – ומפיח בה חיים. 

ספרו עמוס באנקדוטות שנונות ובדוגמאות פשוטות מחיי היומיום (ולא רק של אנשים שהשיגרה הכלכלית שלהם דומה לזו שלו ושל קוראיו). הוא מפיג את הערפל שאופף מושגים רבים כל כך בכלכלה, ועונה על כל השאלות שתמיד התביישתם לשאול. למשל: איך להיכנס - אם בכלל - להשקעות בשוק ההון? מדוע מי שקורא את הספר הזה ככל הנראה לא עובד בפינוי אשפה? אם נייקי משלמת שכר-רעב לנערות העובדות בייצור, האם זו טעות להחרים את מוצריה? 

וילן הצליח לעשות את מה שנחשב לבלתי אפשרי - לכתוב ספר מהנה ומובן על כלכלה. "ההחלטה שלי ושל אשתי לקנות רכב שטח משפיעה על כל שאר הנוסעים בכביש, אבל אף אחד מהם אינו מעורב בה. אני לא צריך לפצות את כל בעלי ההונדה סיוויק ומכוניות קטנות אחרות על העובדה שאני מגדיל במעט את הסיכון לחייהם. אני גם לא צריך לפצות ילדים אסתמתים שמצבם יחמיר בשל הגזים שאני פולט כשאני נוסע בעיר בקצב צריכה של ארבעה ק"מ לליטר. ומעולם לא שלחתי המחאה לאנשים בניו-אורלינס שיום אחד עלולים לגלות שהבתים שלהם מוצפים במים, כי פליטת הפחמן הדו-חמצני מהרכב שלי המיסה את ראשי הקרחונים בקוטב. אבל כל אלה הן עלויות אמיתיות הנובעות מנסיעה ברכב פחות יעיל מבחינת ניצול הדלק. ההחלטה שלי לקנות פורד אקספלורר יוצרת מה שכלכלנים מכנים השפעה חיצונית, מה שאומר שהמחיר הפרטי של ההתנהגות שלי שונה מן המחיר החברתי.

ביקורות

"לא פעם חשבתי בעצמי לכתוב מבוא בסיסי לכלכלה... אילו הייתי עושה את זה, זהו הספר שהייתי רוצה לכתוב. "


פרופסור בּרטון מלכיאל, פרינסטון

"אני ממליץ על הספר הזה לכל מי שרוצה להבין כלכלה בסיסית בלי יותר מדי כאב ועם הרבה מאוד הנאה."


גארי בֶּקֶר, חתן פרס נובל בכלכלה

קריאה נוספת

כלכלה בימי משבר
תעתועי האקראיות
עסקים במהירות המחשבה
תורת המשחקים מהדורה מורחבת ומעודכנת