ספרי עליית הגג | משפטו של סוקרטס - א.פ. סטוןקטלוג הספרים
כותרים
מחברים
אבולוציה
אכסדרה
אנשים
ביוגרפיות
ביולוגיה
בריאות
ג'רונימו סטילטון
הארי פוטר
היסטוריה
יהדות
ילדים
כלכלה
מדע
מחזות
מנורת קריאה
מקור
מתח
מתמטיקה
נגד הרוח
נוער
ספורט
ספרות יפה
עיון
פוליטיקה
פילוסופיה
פילוסופיה ומדע
פיסיקה
פסיכולוגיה
צבא
קלסיקה
שואה
שירה
תורת המשחקים
תיבת פנדורין
תרגום
מועדון ספרי עליית הגג

הצטרפו לרשימת הדיוור של מועדון ספרי עליית הגג וקבלו עדכונים במייל

"אני עצמי לא סובל בישולים חריפים (יש לי קיבה עדינה). אבל תגובתה של הדודה עודדה אותי (אם זה מתאים לאשה מבוגרת, זה בטח יתאים גם לי!)."

מסתורי האוצר הנעלם
חשוב לנו לדעת
facebook icon שלח חוות דעת
קטלוג
משפטו של סוקרטס
משפטו של סוקרטס

תעודת זהות

תרגום מאנגלית: שמעון בוזגלו
עיצוב עטיפה: דוד מוסקוביץ, סטודיו דוד ויוסף
דאנאקוד:3623992
תאריך הוצאה: 2015 / 11
פורמט: 13.5x21 ס"מ
כריכה: רכה
מספר עמודים: 359
מחיר: 78 ש"ח

משפטו של סוקרטס

א.פ. סטון

"כל הממשלות משקרות!" – זוהי המורשת המפוארת שהשאיר א.פ. סטון, גדול העיתונאים החוקרים, לממשיכי דרכו. האמנם גם בכל מה שסיפרו לנו על משפטו של סוקרטס כדאי לנו לחשוד?

 

איזידור פיינשטיין סטון חיטט כל ימיו במסמכים. הוא עיתונאי נדיר לתקופתנו ונחשב לעיתונאי יוצא דופן גם בזמנו. סטון, שחי כל ימיו בוושינגטון, לא דיבר עם פוליטיקאים מעולם, אבל זה לא מנע ממנו לפרסם כתבות ותחקירים חשובים כאשר כל מה שידע וכתב עליו השיג ממסמכים.

א.פ. סטון ידע שכולם משקרים אבל מבחינתו רק באמצעות המסמכים אפשר היה להוכיח את זה. הוא עמל כל חייו להראות עד כמה אפשר לנצל מדינה שהיא דמוקרטית. עבודתו הבלשית-עיתונאית של סטון והפרסומים שלו הפכו אותו למנודה בתקופת מקארתי ובמיוחד בשנים בהן האיגרת השבועית שלו היתה נפוצה כל-כך, ןבה הוא חשף סקופ אחר סקופ בלי פחד.

 

בגיל 70 מחליט סטון לחזור למקורו של חופש הביטוי וחוקר את ההיסטוריה של אתונה, אם כל הדמוקרטיות.  הוא בודק מדוע הוציאו להורג את האיש שנחשב לקדוש של ממש בהיסטוריה של התרבות המערבית - סוקרטס.

סטון, כמו בתחקירים האחרים שלו, מתחיל לשאול שאלות על הכתם הגדול בהיסטוריה של אתונה בעין חוקרת של עיתונאי ולא כאקדמאי. לאחר שלמד יוונית עתיקה (בגיל 70!) ובמשך 10 שנים, א.פ. סטון קורא את כל המחזות היווניים שלועגים לסוקרטס, הוא קורא את מה שכתבו עליו אחרים, הוא קורא נאומי הגנה, הוא מחפש עדויות בכל מקום אפשרי והגילוי מרעיש מבחינתו -  ההוצאה להורג של סוקרטס היתה הכלי של הדמוקרטיה להגן על עצמה!  

 

כמו שכותב סטון "איך יכול היה משפטו של סוקרטס לקרות בחברה כה חופשית? לא יכולתי להגן על גזר הדין כשהתחלתי במסע שלי, ואני לא יכול להגן עליו עכשיו. אבל רציתי לגלות מה אפלטון מספר לנו, כדי לתת את הצד האתונאי של הסיפור, להקטין את פשעה של העיר, וכך להקהות קצת את הקלון שדבק בדמוקרטיה ובאתונה בעקבות המשפט". 

ביקורות

" כשאיש שהוא אגדה כותב על איש אחר שהוא אגדה, התוצאה היא פיצוץ.  "


The New York Review of Books

" התשוקה של א. פ. סטון בכל מה שנוגע לעולם היווני ממש מדבקת. יש כאן כל כך הרבה חומר שגם הוקראים הלא-מומחים יתענגו עליו. "


Observer

קריאה נוספת

איינשטיין
חוק, חירות ומוסר
היסטוריה של הפילוסופיה לצעירים מכל הגילים
הפילוסופים הגדולים - סוקרטס