ספרי עליית הגג | בובי פישר יוצא לקרב - דייויד אדמונדסקטלוג הספרים
כותרים
מחברים
אבולוציה
אכסדרה
אנשים
ביוגרפיות
ביולוגיה
בריאות
ג'רונימו סטילטון
הארי פוטר
היסטוריה
יהדות
ילדים
כלכלה
מדע
מחזות
מנורת קריאה
מקור
מתח
מתמטיקה
נגד הרוח
נוער
ספורט
ספרות יפה
עיון
פוליטיקה
פילוסופיה
פילוסופיה ומדע
פיסיקה
פסיכולוגיה
צבא
קלסיקה
שואה
שירה
תורת המשחקים
תיבת פנדורין
תרגום
מועדון ספרי עליית הגג

הצטרפו לרשימת הדיוור של מועדון ספרי עליית הגג וקבלו עדכונים במייל

"עקב כך, כשאני בוחן את עצמי ביתר קפידה, וכשאני תוהה על טיב טעויותי (שהן לבדן מעידות על כך שיש בי אי-שלמות), אני מוצא שהן תלויות בצירופן של שתי סיבות, והן, יכולת הידיעה שבי, ויכולת הבחירה, או מוטב, ההכרעה החופשית שלי: כלומר, הן תלויות בשכלי, ובד בבד ברצוני."

הגיונות על הפילוסופיה הראשונית
חשוב לנו לדעת
facebook icon שלח חוות דעת
קטלוג
בובי פישר יוצא לקרב
בובי פישר יוצא לקרב

תעודת זהות

תרגום מאנגלית: שמעון בוזגלו
עיצוב עטיפה: דוד מוסקוביץ
דאנאקוד:3622854
תאריך הוצאה: 2006 / 2
פורמט: 13.5x21 ס"מ
כריכה: רכה
מספר עמודים: 409
מחיר: 88 ש"ח

בובי פישר יוצא לקרב

דייויד אדמונדס

ארצות-הברית נגד ברית-המועצות: תחרות השחמט המוזרה ביותר בכל הזמנים

מאז 1948 שלטה ברית-המועצות בעולם השחמט ללא עוררין. יותר מאשר בכל ספורט אחר, מוסקבה ראתה בכך עדות ניצחת לעליונות השיטה הסובייטית. אבל אז הגיע בובי פישר

בשנת 1972 היתה המלחמה הקרה בעיצומה. והנה, הסיפור המדהים על הקרב שנערך אז באיסלנד הקטנה והרחוקה בין פישר, הגאון האמריקאי המוטרף, לבוריס ספסקי, האלוף הכי "לא סובייטי" שגידלה ברית-המועצות, היה לפתע לחדשות המסעירות ביותר. לא ברלין, לא וייטנאם, אפילו לא ישראל - אלא אולם צנוע ובמרכזו שני כסאות, שולחן ולוח שחמט, הם פתאום מרכז העולם. קיסינג’ר וניקסון מצד אחד, הק.ג.ב. מצד שני, וכל בעל מקלט רדיו או טלוויזיה שחור-לבן משתתפים ומרותקים. 

אדמונדס ואיידינאו, המחברים עטורי הפרסים של רב-המכר הבינלאומי הדוקרן של ויטגנשטיין, מנסים לפענח את החידה ושמה בובי פישר: ילד-פלא שלא גדל? גאון חסר דעת? יהודי אנטישמי? הם חוזרים אל האירועים המופלאים ההם ובעזרת אין-ספור ראיונות וארכיונים שנפתחו רק לאחרונה, מספרים סיפור שהוא היום אולי המיתוס המודרני המובהק ביותר. 

זהו לא רק סיפור על שיאו של משחק השחמט ועל שיגעון המלחמה הקרה. בלב הסיפור אנחנו מוצאים את המיטב שאפשר בכלל לצפות לו בדרמה: טרגדיה אנושית, גאונות וניצחון, גבהות-לב וייאוש. ובסופו של הסיפור המסעיר הזה מוזמנים הקוראים להשתתף בחידה הבלתי-פתורה: מיהו בובי פישר? 

"הדבר הקטן הזה ביני לבין ספסקי, זה בעצם העולם החופשי נגד הרוסים השקרנים, הצבועים, הרמאים... זה מיקרוקוסמוס של המצב הפוליטי העולמי. תמיד אומרים שעדיף שהמנהיגים יילכו מכות, וזה בעצם מה שאנחנו עושים - נלחמים, לא עם פצצות, אלא על הלוח." בובי פישר 

למהדורה העברית הוסיף הרב אמן הישראלי אלון גרינפלד פתח דבר מאיר עיניים.

ביקורות

"ספסקי היה ג’נטלמן. ג’נטלמנים עשויים לזכות בליבן של נשים, אבל ג’נטלמנים מפסידים בשחמט."


ויקטור קורצ’נוי

"בתחרות על הבחור הנחמד ביותר בשחמט יסיים בובי פישר בלי אגורה. אבל אין ספק שהוא השחמטאי הטוב בעולם."


אייזק קשדן

"הנה ספר שמציב שתי דרישות מוקדמות: היכרות אינטימית עם משחק השחמט, וחיבה לאינטריגות פוליטיות מימי המלחמה הקרה. "בובי פישר יוצא לקרב" מחכה לקוראים שאיכשהו מסתדרים עם הדרישות הללו, ומבטיח להם שעות ארוכות של עונג תמוה בעולמות המוטרפים של גיבורי ההמשחק, העסקנים והפוליטיקאים שטרחו סביביו – וכמובן, אישיותו המשונה עד מאוד של פישר עצמו."


אריאנה מלמד, YNET

קריאה נוספת

מלך העולם
המשפחה הראשונה
משימות מיוחדות
הנשים של מוצרט