ספרי עליית הגג | צדק כהוֹגנוּת - ג’ון רולסקטלוג הספרים
כותרים
מחברים
אבולוציה
אכסדרה
אנשים
ביוגרפיות
ביולוגיה
בריאות
ג'רונימו סטילטון
הארי פוטר
היסטוריה
יהדות
ילדים
כלכלה
מדע
מחזות
מנורת קריאה
מקור
מתח
מתמטיקה
נגד הרוח
נוער
ספורט
ספרות יפה
עיון
פוליטיקה
פילוסופיה
פילוסופיה ומדע
פיסיקה
פסיכולוגיה
צבא
קלסיקה
שואה
שירה
תורת המשחקים
תיבת פנדורין
תרגום
מועדון ספרי עליית הגג

הצטרפו לרשימת הדיוור של מועדון ספרי עליית הגג וקבלו עדכונים במייל

"היה משהו נמרץ, קדחתני כמעט, באופן שבו חזר סטרייק לשרבט את רשימותיו, ויד שמאל שלו עוד תחבה אוכל לפיו. מחשבות קלחו בשטף, בעוצמת שכנוע, כשרשם את השאלות שרצה תשובה עליהן..."

תולעת משי
חשוב לנו לדעת
facebook icon שלח חוות דעת
קטלוג
צדק כהוֹגנוּת
צדק כהוֹגנוּת

תעודת זהות

תרגום מאנגלית: דפי אגם-סגל
עיצוב עטיפה: מיכל ודקל
תאריך הוצאה: 2010 / 12
פורמט: 13.5x21 ס"מ
כריכה: רכה
מספר עמודים: 407
מחיר: 98 ש"ח

צדק כהוֹגנוּת

ג’ון רולס

הצגה מחודשת

"השאלה של הוֹגנוּת מתעוררת כאשר אנשים חופשיים, שאין לאף אחד מהם שום סמכות על האחר, עוסקים בפעילות משותפת ובינם לבין עצמם קובעים את הכללים המגדירים את הפעילות הזאת ומחליטים על החלוקה הראויה של יתרונות ומַטָלוֹת שבה... פעילות תירָאה בעיני המשתתפים הוגנת אם אף אחד מהם איננו מרגיש כי בכך שהוא משתתף בה הוא - או מישהו מן האחרים - מנוצל, או נאלץ להסכים לתביעות שאין הוא רואה אותן כלגיטימיות. טעות היא לחשוב כי חברה צודקת וטובה חייבת לדאוג לרמת חיים חומרית גבוהה. מה שבני אדם רוצים הוא עבודה שיש בה משמעות, תוך שיתוף פעולה חופשי עם אחרים. כדי להשיג זאת אין צורך בעושר רב. לאמיתו של דבר, מעֵבר לנקודה מסוימת יש יותר סיכוי שהעושר יהיה מכשול של ממש: הפרעה חסרת טעם, אם לא פיתוי להתפנקות ולריקנות."


באמצע המאה העשרים לא היה זה נדיר לשמוע כי "ברגע הזה, פילוסופיה פוליטית היא גוף מת." ישעיה ברלין הכריז באופן פחות מרעיש, אבל נחרץ: "שום חיבור רב-השפעה בפילוסופיה פוליטית לא הופיע במאה העשרים." 


כל זה השתנה כאשר לאחר כחמש-עשרה שנים שבהן התפרסמה שורה של מאמרים מאת ג’ון רולס על הרעיון של "צדק כהוגנות", יצא לאור סוף-סוף הכרך המפואר תיאוריה של צדק (1971). ומאז, כדברי אחד מתלמידיו-מבקריו של רולס, "פילוסופים פוליטיים חייבים עכשיו או לעבוד בתוך מסגרת התיאוריה של רולס או להסביר מדוע לא." בהצגה מחודשת מוגש לקורא העברי הסיכום, העדכון, והפיתוח האחרון של תיאוריית הצדק כהוגנות שכתב רולס (2002-1921) לפני מותו, פרי עמל של חצי מאה.

קריאה נוספת

חייו ומותו של סוקרטס
הנחת יסוד למטאפיזיקה של המידות
חוק, חירות ומוסר
האנטומיה של הפשיזם